Spoření na důchod a Fondee

Polovina Čechů si raději spoří protože nevěří na dostatečný důchod. Dle průzkumu investiční platformy Fondee jde o 63 procent Čechů.

Společnost Perfect Crowd uskutečnila průzkum který si 28. září 2020 nechala zpracovat investiční platforma Fondee. Dotazováno bylo 605 respondentů průzkum proběhl reprezentativním vzorku. Z tohoto průzkumu vyplývá, že přímo a úměrně narůstá nedůvěra s příjmy dotázaných nejvýrazněji především ve větších městech. Průzkum také ukázal názor, že se v důchodovém spoření tzv. rozevírá propast mezi sociálně ekonomickými skupinami. 

Výsledky průzkumu přibližuje spoluzakladatel platformy Fondee Jan Hlavsa : „ S rostoucími příjmy klesá důvěra v dostatečný důchod. V příjmové skupině pod 25 tisíc korun okolo 50 procent respondentů nevěří že bude dostatečný. Ve skupině nad 35 tisíc korun je to už okolo 70 procent “

Podle průzkumu spoří především muži a lidé z menších měst.

Nejvýraznější nedůvěra v dostatečný důchod je podle průzkumu ve větších městech především v Praze k tomuto se vyjádřilo 80 procent respondentů. Rozdíly jsou i podle dosaženého stupně vzdělání – v dostatečný důchod věří 20 procent příkladů se základním nebo výučním listem respondentů přitom jen desetina příkladů je mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanými.

Průzkumem se ukázalo, že muži spoří na důchod v 64 procentech případů častěji než ženy které spoří v 50 procentech případů. Na důchod obvykle muži spoří vyšší částky. Ženy spoří na důchod jen ze 30 procent případů vyšší částku než tisíc korun, kdežto polovina mužů si spoří přes tisíc korun měsíčně. Ti co spoří větší částky na důchod jsou respondenti z menších měst a obcí mezi 5 až 100 tisíci obyvateli. Zajímavostí je, že lidé z velkých měst mezi ně nepatří.

Nízká gramotnost Čechů – musí se naučit lépe investovat.

Hlavsa považuje za rozumné rozhodnutí Čechů si spořit na důchod a zároveň apeluje na poměrně nízkou investiční gramotnost Čechů. „ Rozhodnutí více spořit je sice chvályhodné ale obávám se nakolik efektivní je v situaci kdy většina Čechů stále upřednostňuje velmi konzervativní způsoby investic s minimálními výnosy. To mimo jiné potvrdil jiný průzkum který jsme si nechali zpracovat v únoru. Dokonce ani mladí Češi neumí investovat lépe než jejich rodiče ačkoliv si uvědomují že by to šlo jinak “ tvrdí Hlavsa. Většina chodí pro rady do banky k finančním poradcům a především hodně využívané jsou spořící účty nebo stavební spoření. Mladí Češi podle svých slov nejsou důslední, aby dokázali lépe šetřit.

Je na čase aby se tato skutečnost změnila. „ V USA například do akcií investuje přes 55 % dospělé populace zatímco u nás stále převládají spořící účty nebo stavební spoření. O to více jsme přesvědčení že zde existuje půda pro zlepšení – a že jsme s Fondee přišli na trh právě včas abychom zvýšili povědomí o možnostech zhodnocování peněz efektivnějším způsobem. Pokud se mladá generace naučí investovat bez zbytečných poplatků pro zprostředkovatele jako jsou banky a finanční poradci mohou za rok ušetřit až o 8 % víc oproti částkám na které jsou zvyklí teď “ míní zakladatel investiční platformy Fondee.

Zdroj: Tisková zpráva Fondee

Popular Posts